Vaihtoehtoiset sijoitukset

 

Perinteisiä sijoituksia täydentävät vaihtoehtoiset sijoitukset tarjoavat pitkäjänteiselle sijoittajalle houkuttelevia sijoituskohteita nykyisessä alhaisten tuottojen ympäristössä. Vaihtoehtoiset sijoitukset tarjoavat sijoittajalle pääsyn uusiin omaisuusluokkiin ja hajauttavat riskiä.

Vaihtoehtoiset sijoitustuotteet

Strukturoidut sijoitustuotteet

Tarjoamme asiakkaillemme mm. laajan valikoiman strukturoituja tuotteita, joiden kohde-etuuksina käytetään laajasti eri omaisuusluokkia ja sijoituskohteita. Strukturoiduilla sijoitustuotteilla pääset hyötymään ajankohtaisista markkinatilanteista ja voit sijoittaa muuten vaikeasti tavoitettaviin sijoituskohteisiin.

Lue lisää strukturoiduista tuotteista

Vaikuttavuussijoitukset (SiB)

Vaikuttavuussijoitus- eli impact investing -tuotteissa yhdistyvät taloudellinen tuotto sekä mitattavissa oleva yhteiskunnallinen tai ympäristöllinen hyöty.  

Lue lisää vaikuttavuussijoituksista

Metsä- ja asuntorahastot

FIMin metsä- ja asuntorahastot tarjoavat vaivattoman hajautuksen reaaliomaisuussijoituksiin ja pääomarahastojemme kautta.

FIM Metsä A
FIM Metsä C
FIM Asuntotuotto A
FIM Asuntotuotto C

Vaihtoehtorahastot

Tarjoamme vaihtoehtorahastoja pääasiassa instituutiosijoittajille ja Family Office -asiakkaille. Vaihtoehtorahastoihin kuuluvat laadukkaiden yhteistyökumppaneiden kanssa toteutettavat private equity-, private debt-, infrastruktuuri- ja kansainväliset kiinteistösijoitukset. Valitsemme asiakkaillemme maailman parhaiden omaisuudenhoitajien tuotteita, jotka normaalisti ovat vain isojen instituutioasiakkaiden ulottuvilla. Näiden tuotteiden avulla asiakkaillamme on mahdollisuus monipuolistaa salkkuaan perinteisten omaisuusluokkien (osakkeet ja korot) ulkopuolelle tai hakea hajautusta salkkuun Suomen ulkopuolelta. Vaihtoehtorahastot tarjoavat joko ennustettavissa olevaa vuosittaista kassavirtaa tai hyvää pitkän aikavälin arvonnousua.

 

Ota yhteyttä

Strukturoidut sijoitustuotteet

Juuso Hiiros        Lassi Harmainen

juuso.hiiros@fim.com

 

 

lassi.harmainen@fim.com

 

Vaihtoehtorahastot

Mirva Anttila

mirva.anttila@fim.com

Metsä- ja asuntorahastot

Timo Hakulinen         Petri Jokinen

timo.hakulinen@fim.com

     

  

petri.jokinen@fim.com

           
Leea Tolvas          
leea.tolvas@fim.com          

Vaikuttavuussijoitukset

Jani Kempas

jani.kempas@fim.com