Siirry suoraan sisältöön

Vaihtoehtoiset sijoitukset

 

Vaihtoehtoiset sijoitukset täydentävät perinteisiä sijoituksia. Ne tarjoavat pitkäjänteiselle sijoittajalle houkuttelevia sijoituskohteita nykyisessä alhaisten korkojen ympäristössä, mahdollistavat sijoittajalle pääsyn uusiin omaisuusluokkiin ja hajauttavat riskiä. Vaihtoehtoisten sijoitusten tarjoamamme on yksi Suomen kattavimmista. Lähes 24 000 sijoittajan ja osuudenomistajan varoja hallinnoi ammattitaitoinen 33 asiantuntijan vaihtoehtoisiin sijoituksiin keskittyvä tiimi. Sen tukena toimivat kokeneet neuvonantajat Advisory Boardissa sekä kiinteistöjohtamisen palveluita tuottavan S-Pankki Kiinteistöt Oy:n hallituksessa.

Kiinteistöt ja vaihtoehtoiset sijoitustuotteet

Kiinteistörahastot

Kiinteistörahastomme mahdollistavat vaivattoman hajautuksen reaaliomaisuussijoituksiin. Vaihtoehtoisten sijoituksiemme ytimen muodostaa kiinteistövarainhoito, jossa hallinnoitava kiinteistövarallisuus on noin 2 miljardia euroa. Laajassa valikoimassa kiinteistösijoitustuotteita on hallinnoitavana noin 70 toimitilakiinteistöä, 165 asunto- ja toimitilatonttia, 3 000 asuntoa sekä 22 000 hehtaaria metsää. Kiinteistörahastojen eri osuussarjat tarjoavat sijoitusmahdollisuuden niin kuluttaja-asiakkaille, Private Banking -asiakkaille kuin myös instituutiosijoittajille.

FIM Metsä A

FIM Metsä C

FIM Asuntotuotto A

FIM Asuntotuotto C

S-Pankki Toimitila A

S-Pankki Toimitila B

S-Pankki Toimitila C

S-Pankki Tontti A

S-Pankki Tontti B

S-Pankki Tontti C

Pääomarahastot

Pääomarahastoihin kuuluvat laadukkaiden yhteistyökumppaneiden kanssa toteutettavat private equity-, private debt-, ja infrastruktuurirahastot. Pääomarahastojen avulla on mahdollista monipuolistaa salkkua perinteisten omaisuusluokkien, kuten osakkeiden ja korkojen, ulkopuolelle tai hakea hajautusta Suomen ulkopuolelta. Valitsemme rahastoihin maailman parhaiden omaisuudenhoitajien tuotteita, jotka normaalisti ovat vain isojen instituutioasiakkaiden ulottuvilla. Pääomarahastot ovat pääasiassa suunnattu Private Banking -asiakkaille ja instituutiosijoittajille.

Tällä hetkellä valikoimastamme löytyy erikoissijoitusrahasto S-Pankki Global Private Assets (GPA), josta on tarjolla kolme osuussarjaa. Rahasto toimii syöttörahastona, jonka kohderahastona on Hamilton Lanen Global Private Assets -rahasto.

S-Pankki Global Private Assets B

S-Pankki Global Private Assets C

S-Pankki Global Private Assets D

Kiinteistökehityshankkeet

Luomamme kiinteistökehityshankkeet tarjoavat asiakkaillemme mahdollisuuden sijoittaa yhteissijoitusten kautta vaihtoehtoiseen kiinteistösijoittamiseen. Parhaillaan hallinnoitavanamme on viisi hanketta, jotka ovat arvoltaan yhteensä noin 260 miljoona euroa. Kehitämme aktiivisesti uusia kiinteistösijoituskohteita sekä vastaamme käynnissä olevien hankkeiden projektinjohdosta. Kiinteistöt yhteissijoituksiin hankitaan muun muassa kiinteistökehityksellä, ostamalla markkinasta tai apporttina ankkurisijoittajilta. Kiinteistökehityshankkeet on kohdistettu pääsääntöisesti ammattimaisille sijoittajille. 

 

Strukturoidut sijoitustuotteet

Strukturoidut sijoitustuotteemme tarjoavat kattavan valikoiman ajankohtaisia tuotteita ja räätälöityjä sijoitusratkaisuja. Toimimme yhteistyössä alan suurimpien kansainvälisten toimijoiden kanssa ja kohde-etuuksina käytämme laajasti eri omaisuusluokkia sekä instrumentteja. Vuodesta 2003 lähtien olemme laskeneet liikkeeseen yli 200 strukturoitua sijoitustuotetta, joita on myyty yli miljardilla eurolla. Strukturoiduilla sijoitustuotteilla pääset hyötymään ajankohtaisista markkinatilanteista, hallitsemaan sijoitussalkkusi riskejä joustavasti ja sijoittamaan muuten vaikeasti tavoitettaviin sijoituskohteisiin.

Lue lisää strukturoiduista tuotteista

Vaikuttavuussijoitukset

Impact Investing eli vaikuttavuussijoittaminen on sijoittamistapa, jossa kohtaavat tuotto ja yhteiskunnallinen hyöty. Vaikuttavuussijoituksia yhdistää kolme tekijää: yhteiskunnallisen tai ympäristöllisen hyödyn luonti, selkeät mitattavissa olevat vaikutustavoitteet sekä taloudelliset tuottotavoitteet. Olemme Pohjoismaiden johtava toimija vaikuttavuussijoittamisen ja erityisesti vaikuttavuussopimuksiin (SIB) sijoittavien rahastojen toteuttajana. Tällä hetkellä toiminnassa on kolme SIB-rahastoa, jotka tähtäävät maahanmuuttajien työllistämiseen, lasten ja nuorten syrjäytymisen ehkäisyyn sekä pitkäaikaistyöttömien työllistämiseen. Lisäksi lanseeraamme lähiaikoina S-Pankki Vaikuttavuus I Ky rahastojen rahaston. Rahaston avulla ammattimaiset sijoittajat ja yksityishenkilöt voivat allokoida varojaan meidän ja muiden rahastoyhtiöiden hallinnoimiin vaikuttavuusrahastoihin.

Lue lisää vaikuttavuussijoituksista

Ota yhteyttä

Kiinteistöt ja vaihtoehtoiset sijoitukset

Teri Heilala          

teri.heilala@fim.com

     

  

 

 

Kiinteistörahastot

Ville Yrjölä        Juho Santaharju
ville.yrjola@fim.com   juho.santaharju@fim.com
     
Timo Hakulinen        Eero Ojala
timo.hakulinen@fim.com   eero.ojala@fim.com
     
Heikki Palmu   Ville Vääränen
heikki.palmu@fim.com   ville.vaaranen@fim.com
     

Kiinteistöjohtaminen ja -kehittäminen

Aarne Markkula      Ari Lang
aarne.markkula@fim.com   ari.lang@fim.com
     
Miia Kaarakainen   Leo Nilsson
miia.kaarakainen@fim.com    leo.nilsson@fim.com 
     
Harri Oravainen   Aki Paavola
harri.oravainen@fim.com   aki.paavola@fim.com
     
Hannis Raitanen   Timo Vasa
hannis.raitanen@fim.com   timo.vasa@fim.com
     

Transaktiot, rahoitus ja Business Controlling

Heidi Ketolainen   Justus Jääskeläinen
heidi.ketolainen@fim.com   justus.jaaskelainen@fim.com
     
Niklas Sopanen    Antti Väätäinen
niklas.sopanen@fim.com   antti.vaatainen@fim.com



Vaihtoehtoiset sijoitustuotteet

Ilona Karppinen         Juuso Hiiros

ilona.karppinen@fim.com

 

juuso.hiiros@fim.com 

Vaikuttavuussijoittaminen

Jani Kempas           Juha Kuisma

jani.kempas@fim.com

 

juha.kuisma@fim.com

     
Sirkku Lepistö   Jussi Nykänen

sirkku.lepisto@fim.com

 

jussi.nykanen@fim.com

     
Samir Omar   Jussi Savukoski
samir.omar@fim.com   jussi.savukoski@fim.com
     
YasminToubji    
yasmin.toubji@fim.com