Vaihtoehtoiset sijoitukset

 

Perinteisiä sijoituksia täydentävät vaihtoehtoiset sijoitukset tarjoavat pitkäjänteiselle sijoittajalle houkuttelevia sijoituskohteita nykyisessä alhaisten tuottojen ympäristössä. Vaihtoehtoiset sijoitukset tarjoavat sijoittajalle pääsyn uusiin omaisuusluokkiin ja hajauttavat riskiä.

Kiinteistöt ja vaihtoehtoiset sijoitustuotteet

Strukturoidut sijoitustuotteet

Tarjoamme asiakkaillemme mm. laajan valikoiman strukturoituja tuotteita, joiden kohde-etuuksina käytetään laajasti eri omaisuusluokkia ja sijoituskohteita. Strukturoiduilla sijoitustuotteilla pääset hyötymään ajankohtaisista markkinatilanteista ja voit sijoittaa muuten vaikeasti tavoitettaviin sijoituskohteisiin.

Lue lisää strukturoiduista tuotteista

Vaikuttavuussijoitukset (SiB)

Vaikuttavuussijoitus- eli impact investing -tuotteissa yhdistyvät taloudellinen tuotto sekä mitattavissa oleva yhteiskunnallinen tai ympäristöllinen hyöty.  

Lue lisää vaikuttavuussijoituksista

Metsä- ja kiinteistörahastot

FIMin metsä- ja kiinteistörahastot tarjoavat vaivattoman hajautuksen reaaliomaisuussijoituksiin ja pääomarahastojemme kautta.

FIM Metsä A
FIM Metsä C
FIM Asuntotuotto A
FIM Asuntotuotto C

Vaihtoehtorahastot

Tarjoamme vaihtoehtorahastoja pääasiassa instituutiosijoittajille ja Family Office -asiakkaille. Vaihtoehtorahastoihin kuuluvat laadukkaiden yhteistyökumppaneiden kanssa toteutettavat private equity-, private debt-, infrastruktuuri- ja kansainväliset kiinteistösijoitukset. Valitsemme asiakkaillemme maailman parhaiden omaisuudenhoitajien tuotteita, jotka normaalisti ovat vain isojen instituutioasiakkaiden ulottuvilla. Näiden tuotteiden avulla asiakkaillamme on mahdollisuus monipuolistaa salkkuaan perinteisten omaisuusluokkien (osakkeet ja korot) ulkopuolelle tai hakea hajautusta salkkuun Suomen ulkopuolelta. Vaihtoehtorahastot tarjoavat joko ennustettavissa olevaa vuosittaista kassavirtaa tai hyvää pitkän aikavälin arvonnousua.

 

Ota yhteyttä

Kiinteistöt ja vaihtoehtoiset sijoitukset

Teri Heilala          

teri.heilala@fim.com

     

  

 

 

Kiinteistörahastot

Ville Yrjölä        Petri Jokinen
ville.yrjola@fim.com   petri.jokinen@fim.com
 
Juho Santaharju        Timo Hakulinen
juho.santaharju@fim.com   timo.hakulinen@fim.com
     
Eero Ojala   Heikki Palmu
eero.ojala@fim.com   heikki.palmu@fim.com
     
Ville Vääränen    
ville.vaaranen@fim.com    

Kiinteistöjohtaminen ja -kehittäminen

Aarne Markkula      Ari Lang
aarne.markkula@fim.com   ari.lang@fim.com
     
Miia Kaarakainen   Leo Nilsson
miia.kaarakainen@fim.com    leo.nilsson@fim.com 
     
Harri Oravainen   Aki Paavola
harri.oravainen@fim.com   aki.paavola@fim.com
     
Leea Tolvas   Timo Vasa
leea.tolvas@fim.com   timo.vasa@fim.com
     
Tiia Vuolle    
tiia.vuolle@fim.com    

Transaktiot ja rahoitus

Heidi Ketolainen   Timo Valkama
heidi.ketolainen@fim.com   timo.valkama@fim.com
     
Justus Jääskeläinen    Niklas Sopanen
justus.jaaskelainen@fim.com   niklas.sopanen@fim.com



Vaihtoehtoiset sijoitustuotteet

Ilona Karppinen         Juuso Hiiros

ilona.karppinen@fim.com

 

juuso.hiiros@fim.com 

Vaikuttavuussijoittaminen

Jani Kempas           Juha Kuisma

jani.kempas@fim.com

 

juha.kuisma@fim.com

     
Sirkku Lepistö   Jussi Nykänen

sirkku.lepisto@fim.com

 

jussi.nykanen@fim.com

     
Samir Omar   Jussi Savukoski
samir.omar@fim.com   jussi.savukoski@fim.com
     
YasminToubji    
yasmin.toubji@fim.com